یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال حلول سال نو و بهار پرطراوت را که نشانه قدرت لایزال الهی و تجدید حیات طبیعت می باشد رابه تمامی عزیزان تبریک و تهنیت عرض نموده و سالی سرشار از برکت و معنویت را ازدرگاه خداوند متعال و سبحان برای شماعزیزان مسئلت مینماییم- شهرداری نیر

 
 

منو اصلی


اخبار استانداری اردبیل

 
 
 
 • دکتر بابک پور پناهی به عنوان شهردار جدید شهرستان نیر معرفی شدند .

  دکتر بابک پور پناهی  
  شهرداری جدید نیر 

 • دکتر بابک پور پناهی به عنوان شهردار جدید شهرستان نیر معرفی شدند .

   دکتر بابک پور پناهی  به عنوان شهردار جدید شهرستان نیر معرفی شدند .

 • مراسم معارفه شهردار جدید نیر

  آئین معارفه شهردار جدید نیر در سالن اجتماعات فرمانداری نیر برگزار شد

 
 

آثار و ابنيه تاريخي شهرستان نير

بقعه كورائيم:

بقعه كورائيم در منطقه كورائيم يكي از بخشهاي شهرستان نير قرار دارد. اين بقعه در وسط قبرستاني قديمي مربوط به قرن 6 هجري بنا شده است. ساختمان بقعه نيمه ويران و در حال نابود شدن است. سبك بنا نشان ميدهد كه از اواخر دوران مغول، بويژه تركمانان است. درب ورودي بقعه به عرض 80 و به ارتفاع 150 سانتي متر است.

 رباط  سنگي شاه عباسي:

          اين رباط در 10 كيلومتري جاده قديم نير – سراب قرار گرفته است كه يكي از قديمي‌ترين راههاي كشور است و كاروانسرا در يكي از برفگيرترين گردنه‌هاي كشور يعني در گردنه صائين احداث شده است.

اين كاروانسرا در دوره صفوي به فرمان شاه عباس بنا شده است. كاروانسرا اخيراً مرمت گرديده و مصالح موجود كوهستان يعني سنگ عمده ساختار آنرا تشكيل مي دهد كه علاوه بر سهولت دسترسي و فراواني آن در محل عنصر مقاوم و پايداري هم به شمار مي‌رود. طراحي اين بنا كاملاً سازگار با اقليم محل صورت گرفته است چرا كه عرض و ارتفاع وروديهاي فضاهاي زيستي داخل به حداقل ممكن كاهش يافته است به طوري كه با اندك وسايلي مي‌توان آن را مسدود ساخت و از نفوذ سرما و كوران برف به داخل آن جلوگيري نمود. روزنه‌هاي سقفي نيز در حداقل اندازه در نظر گرفته شده است و از نظر تبادل هوا در صورت نياز و نيز تامين روشنايي فضاهاي داخل عملكرد منطبق با نياز را به رخ ميكشد. وروديهاي فضاهاي ارتباطي داخل در مركز بنا نسبت به فضاهاي جانبي مقداري بزرگتر در نظر گرفته شده است تا چهار پاياني كه همراه و مورد استفاده كاروانيان بوده نيز بتوانند در داخل پناه بگيرند. ملات اتصال دهنده سنگهاي بنا ساروج است. يك گنبد كوچك سنگي نيز بر روي يك فضاي مربع شكل در مركز بنا قرار دارد كه بر روي چهار سكنج اجرا شده است.

دهكده صخره‌اي اباذر:

          اين دهكده در فاصله حدود 9/5 كيلومتري جنوب نير قرار دارد. براي رسيدن به اين منطقه بايستي از رودخانه بالقلو عبور كرد و به طرف دهكده سقزچي مسير را طي كرد. پس از عبور از كنار آبگرم سقزچي و مكاني موسوم به لانه اژدها در نزديكي دهكده سقزچي جاده دو شاخه مي‌شود. انشعابي كه به سمت جنوب‌شرقي به طرف دهكده اباذر ادامه پيدا مي‌كند پس از گذشتن از دهكده فعلي اباذر مجدداً حدود 1/5 كيلومتر ديگر راه طي كرده و در دل منطقه كوهستاني به محل باغ دره مي‌رسيم. دره‌اي كه از آن آب جاري ميشود و آب مورد نياز ساكنان دهكده صخره‌اي را تامين مي‌كرده است. گرچه دهكده صخره‌اي در دل صخره و در پشت قبرستان و تپه نه چندان مرتفعي قرار دارد اما حتي تا چند قدمي نيز قابل رويت نيست، لذا يك مكان كاملاً مخفي و مطمئني را تشكيل مي‌دهد كه داراي موقعيت تدافعي خاصي مي‌باشد و از هيچ مكان ديگر راهي براي دستيابي به اين محل وجود ندارد.

          اين دهكده از تركيب 13 واحد يا فضاي معماري تشكيل شده است. هر واحد بطور مستقل در دامنه يا شيب صخره و رو به جنوب كنده شده‌اند. بعضي از واحدها بصورت منفرد و تعدادي ديگر با توجه به عملكردشان متشكل از چندين قسمت هستند. علاوه بر اين در جلوي هر فضاي صخره‌اي بقاياي ديوار سنگي به چشم مي‌خورد كه قطر هر كدام به چندين متر ميرسد كه در حال حاضر تخريب شده‌اند. بنا به دلايل مختلف درگاههاي تمام منازل كنده شده رو به جنوب است. اغلب آثار معماري صخره‌اي اين دهكده داراي دريچه نورگير از سقف هستند و اين نورگيرها در فضاهايي كه داراي دريچه ورودي كوچكي هستند روشنايي لازم را تامين ميكنند. چرا كه اگر اين نورگيرها كنده نمي شدند بدليل وسعت فضاي زيستي ايجاد شده قسمت اعظم آن در تاريكي فرو مي‌رفت.

          در محيط دهكده اباذر ظروف سفالي متعلق به يكي دو قرن پيش، بيش از هر چيز ديگري خود نمايي مي‌كند و آثار سفالي غالب ادوار اسلامي حتي سفالهاي قرون سوم، چهارم و پنجم هجري به صورت فراوان به چشم مي خورد.

سنگ افراشته‌هاي تاريخي ميمند:

          ميمند يكي از روستاهاي شهر نير است و در فاصله 17 كيلومتري شمال نير قرار گرفته است. فاصله اين روستا از جاده آسفالت نير- اردبيل 14 كيلومتر است و داراي راه آسفالت مي‌باشد. در اطراف اين روستا يك مكان باستاني ماقبل تاريخ وجود دارد كه اهالي بدان ديك داشلار يعني سنگهاي افراشته ميگويند كه در سطح نسبتاً وسيعي روي كوه مشاهده ميشود كه پر از سنگ افراشته‌ها و نيز سنگ چيني‌هايي با سنگهاي بسيار بزرگ و به شكل مدور و گاهي مستطيل است كه خطوط ديوارها كاملاً مشخص مي‌باشد.

          اين مكان در شرق روستاي ميمند واقع شده است كه تقريباً دو كيلومتر با روستا فاصله دارد. براي رسيدن به اين سنگ افراشته‌ها از كنار روستاي گلّجه بايد عبور كرد كه يك قبرستان دوران اسلامي نيز در كنار اين روستا به چشم مي‌خورد.

          سنگ افراشته‌هاي اين مكان متاسفانه جابجا يا سرنگون گشته‌اند و حفريات غير مجاز منظره ناخوشايندي را در اين مكان به وجود آورده است. بسياري از مقابر تخريب گرديده‌اند اما پلانهايي از دايره‌ها و مستطيلها باز هم مشخص است كه بر روي يك تخته سنگ بزرگ و مدور دست ساز ديده مي‌شود.

          از بقايا چنين برمي‌آيد كه اين مكان يك محل استقراري و آئيني بوده است وجود مقابر و نيز طرح پلانها گواه بزرگي براي اين مدعاست. سفالهايي از اين منطقه بدست آمده است كه غالباً لعابي از جنس خود دارند.

قبرستان تاريخي اباذر:

اين قبرستان كه در نزديكي روستاي اباذر واقع شده است داري دو قسمت مي‌باشد.

بخشي بر روي تپه‌اي واقع شده است كه يك بناي خشتي با پلان مستطيل در وسط آن قرار دارد. اين بنا درست در قله تپه واقع شده است و قبور زيادي پيرامون آن قرار دارد كه با سنگ قبرهاي حجاري شده جلب توجه مي نمايد. بناي خشتي مذكور معروف به اجاق اباذراست.

          قسمت دوم در قسمت شرقي تپه واقع شده است كه يك قبرستان عمومي به نظر مي رسد و شامل قبور افراد عادي مي‌باشد. در مواردي قبوري با سنگهاي حجاري شده هم به چشم مي خورد و مجموعاً يك قبرستان وسيع را تشكيل مي‌دهند.

قبرستان اسلامي قره‌شيران:

          اين قبرستان در كنار دهكده فعلي قره‌شيران قرار دارد كه در فاصله 10 كيلومتري جنوب نير واقع شده است. سنگهاي قبور اين قبرستان همانند قبرستانهاي دوران اسلامي ديگري است كه به تعداد زياد در اطراف شهرستان نير به چشم مي‌خورند. مانند قبرستان اسلامي اباذر، كمال آباد و ...‍، سبك تراش سنگها و نقوش آنها حاكي از آن است كه سنت تراش چنين سنگهايي در قرن 6 تا 9 در اين منطقه متداول بوده است. در اين قبرستان اكثر مزارات موجود كه بنايي سرپوشيده داشته است از بين رفته‌اند اما قبور و سنگهاي قبور باقي مانده است.

تصاوير حجاري شده بر روي سنگ قبرهاي اين گورستان شامل تير و كمان و طاقنمايي با قوس نيزه دار اسلامي و غيره است.

قبرستان كورائيم:

          اين قبرستان باقي مانده از دوران اسلامي و از قرن 6 هجري است و در كورائيم يكي از بخشهاي شهرستان نير قرار دارد و بقعه كورائيم در اين قبرستان است. سنگ قبرهايي متعلق به همان زمانها در اين قبرستان به چشم مي‌خورد.

قلعه بويني يوغون:

        دژ بويني يوغون بر روي صخره‌‌هاي استوار كوهي به همين نام قرار دارد. اين كوه از عظمت و صلابت خاصي برخوردار است و صخره‌هاي جنوبي و غربي آن از حصانت خاصي برخوردار است و كاملاً نفوذ ناپذير مينمايد.

        قلعه در كنار دهكده كورعباسلو واقع شده،‌ اين دهكده 11 كيلومتر با شهر نير فاصله دارد و در سمت جنوب شرقي آن واقع شده است، دهكده ديگري موسوم به « دوشانلو» به فاصله كمي از اين دژ در مشرق آن قرار گرفته است. براي رسيدن به روستاي كورعباسلو بايد از روستاي «قره‌شيران» عبور كرد كه از اين پس صخره‌هاي كوي بويني يوغون مشهود است. دژ مذكور در زمان صدر اسلام شاهد تحولات متعددي در منطقه بوده است كه در متون تاريخي مي‌توانيم ردپايي از آنها را جستجو كنيم. گرچه تخريبهاي متعدد روزگار اعم از انساني، آب و هوايي و زلزله عمدتاً بر ديوارهاي حصين اين دژ رحمي ننموده است با وجود اين آثار برج و باروهاي بيروني و دروني دژ تا ارتفاع قابل ملاحظه‌اي پابرجا مانده و در مواردي نيز پوشانده شده و يا از بين رفته است، اما اثر كليت ديوارها باقي است. سنگها و ديگر مصالح قلعه در اثر تخريب فضاهاي داخل و نيز بيرون حصار دژ را چنان پوشانده است كه به سختي مي‌توان بدون خاكبرداري نقشه‌اي از فضاهاي داخلي آن ترسيم نمود.

        ديوارهاي دژ از سنگ ساخته شده‌اند. بويژه جدار بيروني آنها از سنگهاي قالب و درشت ساخته شده و جداره داخلي سنگ چيني از سنگهاي مختلف است. قطر ديوارهاي دفاعي قلعه از حدود 2 متر تا در مواردي بيش از 5 متر ميباشد. در قسمت شمالي روي قلعه ارتفاع جداره‌هاي فضاهاي داخلي تا حدودي قابل تشخيص است از جمله مي‌توان وجود يك فضا به طول 280 سانتيمتر را نام برد كه سطح صخره‌اي كف آن صاف نگرديده است و شايد به عنوان انبار آذوقه كاربرد داشته است.

        عمده مصالح بكار رفته در اين دژ در درجه اول سنگ و ساروج است، ملات ساروج عامل چسباننده سنگها بخوبي در طول تاريخ قابليت خود را براي چنين تاسيساتي نشان داده است.

        سنگهاي قالبي و پاك تراش براي نماي بيرون ديوارها و برجها بكار رفته است و سنگهاي لاشه عمده مصالح داخل ديوارهاي ضخيم آنرا تشكيل مي‌دهند.

        براي فضاهاي داخل قلعه از مصالحي چون آجر و نيز خشت استفاده گرديده است. در بررسي به عمل آمده چند نوع آجر در سطوح قلعه مشاهده گرديده كه از لحاظ اندازه با هم متفاوت بوده‌اند، احتمال دارد در زمانهاي اخير آجرهاي سطح قلعه توسط روستاييان و بويژه خوانين در قرون اخير جهت مصرف در ساختمانها از اينجا حمل گرديده است. يكسري از آجرها داراي اندازه‌هاي معمول 6×24×24 سانتيمتر هستند كه مربع شكل و در مواردي ضخامت آنها 5 سانتيمتر مي‌باشد.

 

        بدليل كوهستاني بودن آب و هواي منطقه، وجود فصل بارش، بويژه برف در ماههاي سرد، بناهاي داخلي تا ارتفاع معيني با سنگ و ساروج و روي آنها با آجر و خشت برپا شده است. يكي ديگر از انواع آجرها، آجرهاي مربع شكل به ابعاد 10×30×30 سانتيمتر است كه تكه‌هاي خرد شده آنها بوفور در سطح قلعه پراكنده است.

 فرهاد كُهُلي يا غار فرهاد:

          اين غار در فاصله 17 كيلومتري غرب شهر نير و كنار جاده قديم نير- سراب حوالي گردنه صائين واقع شده است. در فاصله نزديكي از آن كاروانسراي كوهستاني عباسي دوره صفويه قرار دارد. با توجه به طرح و پلان فرهاد كهلي، ميتوان گفت كه قبل از احداث كاروانسراي صفوي اين غار مصنوعي نقش جان‌پناه را براي كاروانيان و مسافران ايفا مي‌كرده است. طرح و نقشه آن دالان مركزي و بصورت يك محور طولي با چهار بازوي طرفين و به صورت تقريباً متقارن است. دهانه غار رو به شمال باز ميشود و محل درب ورودي در دهانه با تراش منظم‌تر هويدا است اما تراش فضاي داخلي داراي دقت آنچناني نيست. طول فضاي داخلي مركزي از ديواره داخلي مدخل 11/5 متر است اما طول بازوهاي متقاطع آن 14 متر است كه در دو طرف دالان فضاي تقريباً مجزايي را تشكيل مي‌دهند. طول  بازوي انتهايي كه تقريباً به شكل T گونياي نامنظم است حدود 9 متر است. مجموع دالان مركزي و بازوهاي آن ميتواند سه الي چهار فضاي تقريباً مجزا جهت زيست همزمان لااقل سه گروه در صورت كاربرد آن بصورت يك كاروانسراي صخره‌اي را فراهم نمايد.

          براي تهويه و روشنايي آن چهار عدد روزن در سقف صخره‌اي آن ايجاد گرديده است كه روشنايي داخل را به عهده دارند. البته در طول زمان قسمتهاي آن دچار فرسايش و تخريب تدريجي گشته است.

          سالن مركزي در فاصله شش متري حالت سكو پيدا كرده و حدود 40 الي 50 سانتيمتر مرتفع از كف نيمه اول است. ارتفاع ورودي 150 سانتيمتر و عرض آن 160 سانتيمتر است. جدارهاي داخل در طول زمان بدليل روشن كردن آتش سياه شده‌اند داخل فضاي طاقچه‌ها و جاچراغي‌ها به صورت طاقچه‌ي كم عرض و با ارتفاع بلندتر و تقريباً مخروطي شكل كنده شده است. دهانه اين غار رو به شمال باز شده است كه موافق شيب ملايم كوه است. سقف آن هم در طول هم در عرض با انحناي ملايمي به انتها ميرسد و بلندترين ارتفاع به 190 تا 200 سانتيمتر ميرسد.

قلعه آي قالاسي:

        اين قلعه در 5/5 كيلومتري شهر نير در غرب دهكده بوجلو قرار دارد. اين قلعه مشرف به آبگرمهاي منطقه است و رودخانه بالقلو از پاي صخره‌هاي قلعه مي‌گذرد. قسمت جنوبي قلعه به پرتگاهي صخره‌اي منتهي ميشود و غرب آن نيز تقريباً به همين صورت است.

        امروزه بقاياي سنگهاي عظيم حصارهاي قلعه و نيز بقاياي آثار معماري روي قلعه به زحمت قابل تشخيص است. در طول زمان حفريات غير مجاز قسمتهاي زيادي از آن را مضطرب ساخته است. خود قلعه مساحت نسبتاً كوچكي دارد. ميزان فرسايش و ناپديد شدن تدريجي آثار معماري و پي‌هاي بنا نشان دهنده قدمت بسيار آن است. نكته قابل رويت در مورد ديوارهاي باقي مانده و طرز سنگ‌چيني آنهاست كه سنگهاي درشت را بصورت خشت چين روي هم قرار داده‌اند كه حكايت از فرم ديوار چيني تدافعي هزاره اول و دوم مي‌نمايد. قطعات سفالي بسياري از حوالي اين قلعه بدست آمده است كه كاملاً شبيه سفالينه‌هاي دوران تاريخي هزاره دوم و اول قبل از ميلاد است.

        بقاياي معماري قلعه، ديوارهاي اطراف قلعه و تعداد ديگري از حصارهاي آن در قسمت شمالي است كه در اين قسمت خطوطي از ديوارها و فضاهاي معماري را ميتوان تشخيص داد و با توجه به موقعيت آن در سمت شمال قطعاً ورودي دژ در اين قسمت قرار داشته است. چرا كه در ديگر قسمتهاي قلعه عملاً چنين امكاني وجود ندارد. ترسيم نقشه‌اي از فضاهاي معماري و حتي ديوارهاي آن در سطوح قلعه و پاي قلعه بدون انجام عمليات حفاري باستان‌شناسي غير ممكن و بسيار مشكل است.

قيرميزي كورپي يا پل قرمز

اين پل بر روي رودخانه آغلاغان احداث شده و بخاطر رنگ آجرهاي بكار رفته در آن به نام پل قرمز مشهور است. سنگ نبشته‌هايي كه در پايه اصلي اين معماري نفيس بكار رفته نشان از نوعي سنت اسلامي دارد كه در اين ميان آيه شريفه « بسم‌ا000 الرحمن الرحيم » زينت بخش ديگر نوشته‌هاي اين بناست.

در ساختن اين پل اصول مهندسي در امر پل سازي در نهايت خود به كار رفته است و اين امر در كاربرد قوسهايي است كه مقاومت و استحكام پل را در نهايت درجه تضمين نموده است. پل داراي چهار دهانه اصلي و نيز سه دهانه كوچكتر روي پايه‌هاي خود است كه موسوم به دهانه‌هاي دفع آبهاي طغياني است.

اين پل دو قسمت شهر را به يكديگر متصل مي‌سازد و در گذشته عبور و مرور مسافرين تبريز-اردبيل از روي آن انجام مي‌گرفت ولي امروزه پل جديدي در كنار آن ساخته شده است. اين پل چند سال قبل مورد مرمت و بازسازي قرار گرفته است.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
 • هیچ نظری یافت نشد
 
 
 

 
 

پیوندها

مناسبت ها

 • دکتر بابک پور پناهی به عنوان شهردار جدید شهرستان نیر معرفی شدند .
  دکتر بابک پور پناهی به عنوان شهردار جدید شهرستان نیر معرفی شدند .

  دکتر بابک پور پناهی  
  شهرداری جدید نیر 

 • دکتر بابک پور پناهی به عنوان شهردار جدید شهرستان نیر معرفی شدند .
  دکتر بابک پور پناهی به عنوان شهردار جدید شهرستان نیر معرفی شدند .

   دکتر بابک پور پناهی  به عنوان شهردار جدید شهرستان نیر معرفی شدند .

 • مراسم معارفه شهردار جدید نیر
  مراسم معارفه شهردار جدید نیر

  آئین معارفه شهردار جدید نیر در سالن اجتماعات فرمانداری نیر برگزار شد

اوقات شرعی

نماد الکترونیکی شهرداری نیر

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز268
mod_vvisit_counterدیروز340
mod_vvisit_counterاین هفته268
mod_vvisit_counterهفته قبل2100
mod_vvisit_counterاین ماه4877
mod_vvisit_counterماه گذشته7724
mod_vvisit_counterکل بازدیدها451110

بازدیدکننده جاری : 7
آدرس آی پی : 3.230.143.40
,
امروز : 18, آوریل, 2021